Program Rozwoju Czytelnictwa

Szanowni Państwo!

            Nasza szkoła uczestniczy w tym roku w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa. W jego ramach otrzymaliśmy 15 tys. zł na zakup książek do biblioteki. Mamy nadzieję, że księgozbiór wzbogaci się o ponad 500 różnorodnych pozycji. Niektórzy uczniowie nie mogą się już doczekać nowych książek. Rządowy program zakłada rozbudzanie zainteresowań czytelniczych dzieci i młodzieży, propagowanie czytelnictwa. W szkole odbędzie się kilka konkursów i innych przedsięwzięć, a każda klasa zrealizuje projekt z wykorzystaniem księgozbioru bibliotecznego. Do Państwa – rodziców kieruję dziś garść informacji dotyczących wpływu czytania na młodzież, ale także – jak sądzę – na starszych ludzi.

            W dzisiejszym świecie książka nie jest, niestety, popularna. W dobie rozwoju kultury masowej, kultury obrazkowej, postępu cywilizacyjnego, internetu i szybkiego tempa życia spotkania z książką, z tekstem pisanym są coraz rzadsze i dotyczą coraz węższego kręgu osób. Aż 60% Polaków w 2016r. nie przeczytało żadnej książki. Zajmujemy pod tym względem w Europie jedno z ostatnich miejsc. Dla porównania w Szwecji tylko 10% osób nie czyta. Czy to niepokojące zjawisko będzie się pogłębiać? Czy książka, zwłaszcza tradycyjna – papierowa – odejdzie do lamusa? Oby nie! Specjaliści alarmują, wskazując naukowo udowodnione korzyści z czytania. Dlaczego zatem warto czytać?

1.   Usprawnia się nasza komunikacja. Czytanie wzbogaca słownictwo, rozwija język, uczy wyrażać myśli i rozumieć innych. Zatem możemy się lepiej porozumiewać z innymi.

2.   Książka zapewnia odpoczynek. Czytanie to jeden z najlepszych sposobów relaksu. Pozwala oderwać się od codziennych kłopotów i zmartwień, odstresowuje i wycisza. Pomaga zasnąć.

3.   Czytanie poszerza też wiedzę. Niektóre książki i czasopisma to źródło informacji. Dzięki nim możemy się wiele nauczyć.

4.   Zwiększa się również wydolność mózgu. Lektura dostarcza nam nie tylko wiedzy, ale także ćwiczy nasz mózg. Z wiekiem starzejemy się i jest to proces nieunikniony, można jednak go spowolnić. Aktywność fizyczna jest sprzymierzeńcem naszego ciała, a czytanie doskonale usprawnia mózg.

5.   Uczy też koncentracji. Skupienie uwagi to bardzo ważna umiejętność. Pomaga nam się komunikować, ale także pracować. Z koncentracją mają kłopot zwłaszcza młodzi ludzie. Czytanie zmusza do skupiania uwagi.

6.   Książki wpływają również na rozwój emocjonalny człowieka, kształtują uczucia. Dzięki nim poznajemy uczucia bohaterów, uczymy się ich, ale także rozwijamy własne, np. współczucia, solidarności, smutku, radości.

7.   I wreszcie chcę wspomnieć o kształtowaniu postaw i wartości. Czytanie może być jednym z narzędzi służących wychowaniu. Wiele książek mówi o tym, co jest w życiu ważne, podpowiada, jaką drogą podążać, a czego się wystrzegać. Ta korzyść z czytania jest szczególnie cenna dla młodych ludzi.

To oczywiście nie wszystkie zyski płynące z obcowania z książkami, ale te najczęściej naukowcy podkreślają. Dla każdego człowieka oczywiście inny argument może być ważny, a są i tacy, których setka powodów nie przekona.

Reasumując pragnę podkreślić raz jeszcze, że czytanie ma ogromny wpływ na człowieka. Mniejsze znaczenie ma rodzaj czytanych tekstów. Jedni wolą książki obyczajowe, inni literaturę sensacyjną. Jedni fantastykę, a drudzy literaturę faktu. Należy chylić czoła przed tymi, którzy czytają książki ambitne, ale doceniajmy też czytających literaturę popularną czy nawet reportaże i felietony w ulubionym czasopiśmie. Ważne, żeby czytać w ogóle, żeby czytanie było naszym zwyczajem.

 

 

© 2017 Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Szczercowie. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Czego szukasz?