Technik programista

Jeśli chciałbyś zostać programistą, administratorem baz danych oraz tworzyć zaawansowane aplikacje mobilne, ten zawód jest dla Ciebie.
Nauka trwa 5 lat i kończy się egzminem maturalnym. Tak samo jak w przypadku liceum absolwenci mogą kontynuować naukę na dowolnym kierunku studiów. Podczas nauki uczniowie zdają egzaminy z poszczególnych kwalifikacji zawodowych i uzyskują tytuł technika programisty.

Oprócz przedmiotów ogólnokształcących nauczane są przedmioty zawodowe w wymiarze około 12h tygodniowo w zależności od roku nauki.
Image

Kwalifikacje zawodowe

Kształcenie zawodowe w zawodzie technik informatyk obejmuje następujące kwalifikacje
INF.03

INF.03

programowanie, tworzenie i administrowanie stronami internetowymi i bazami danych
INF.04

INF.04

projektowanie, programowanie i testowanie aplikacji

Uczniowie w zawodzie technik programista uczą się przedmiotów zawodowych w małych grupach przy samodzielnych stanowiskach komputerowych.

Zgodnie z programami nauczania poszczególnych przedmiotów szkoła uzupełnia pracownię o potrzebny sprzęt multimedialny np: aparaty cyfrowe, laptopy, rzutniki czy osprzęt sieciowy. Dysponujemy świetnie wyposażoną pracownią grafiki komputerowej (oprogramowanie, tablety) oraz systemów operacyjnych i sieci komputerowych (switche, routery).

Języki obce

 • angielski
 • niemiecki
 • rosyjski

Przedmioty rozszerzone

 • matematyka

Opis zawodu

Zawód technik programista staje się coraz bardziej poszukiwanym w sferze zatrudnienia. Przyczyną tego jest nie tylko coraz większa ilość firm z branży informatycznej, ale przede wszystkim wszechobecność sprzętu komputerowego i postępująca komputeryzacja firm, przedsiębiorstw, urzędów oraz innych instytucji. 

Zawód programisty jest jednym z nielicznych postrzeganych jako profesja, która daje gwarancję zatrudnienia zarówno w kraju,
jak i za granicą. Charakteryzuje się on uniwersalnością, tzn. można go wykonywać nie tylko w wyspecjalizowanych przedsiębiorstwach informatycznych, ale również tam, gdzie jest wprowadzana informatyzacja. Wybierając ten kierunek kształcenia zdobędziesz szeroką wiedzę
i umiejętności przekazane przez doświadczonych nauczycieli o wysokich kwalifikacjach zawodowych. Nauczysz się programować komputery, projektować bazy danych, korzystając z zaawansowanych środowisk programistycznych, poznasz w stopniu zaawansowanym obsługę aplikacji biurowych i narzędzi do obróbki grafiki.

Wraz z większą informatyzacją gospodarki rosną możliwości twojego zatrudnienia jako technika programisty– bez wątpienia jest to zawód przyszłości

Image

INF.03. Programowanie, tworzenie i administrowanie stronami internetowymi i bazami danych

Technik programista projektuje i wykonuje strony internetowe, sklepy internetowe i systemy zarządzania treścią. Buduje dynamiczne witryny wykorzystujące internetowe bazy danych i usługi zdalnych serwerów. Tworzy aplikacje, skrypty i aplety wykonywane po stronie klienta oraz serwera. Administruje aplikacjami i witrynami internetowymi. Projektuje i tworzy bazy danych. Doradza klientowi w oprawie graficznej i strukturze budowanej strony. Tworzy i obrabia grafikę, dźwięk i filmy na potrzeby stron internetowych. Zabezpiecza strony internetowe oraz bazy danych. Monitoruje i testuje witryny i aplikacje internetowe. Konfiguruje i naprawia lokalne i internetowe bazy danych. Nadzoruje prace projektowe i wykonawcze dotyczące aplikacji internetowych i baz danych. Prowadzi działalność gospodarczą usługową w zakresie baz danych i aplikacji internetowych.

Przedmioty zawodowe

 • Bazy danych
 • Strony i aplikacje internetowe
 • Tworzenie i zarządzanie bazami danych
 • Tworzenie stron i aplikacji internetowych
Image

INF.04. Projektowanie, programowanie i testowanie aplikacji

Technik programista w tej kwalifikacji projektuje, programuje i testuje zaawansowane aplikacje webowe, aplikacje desktoptowe oraz aplikacje mobilne.
Języki programowania,  które uczeń pozna to: 
 • c++
 • java/c#
 • Javascript
 • php
 • python

Przedmioty zawodowe

 • przygotowanie do zawodu programisty
 • podstawy programowania
 • aplikacje desktoptowe i mobilne
 • aplikacje webowe
 • tworzenie aplikacji desktoptowych
 • tworzenie aplikacji mobilnych
 • tworzenie aplikacji webowych
© 2017 Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Szczercowie. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Czego szukasz?